Чим корисні ягоди?

Чим корисні ягоди?

Літо — пора вітамінна! Природа щедро ділиться з людиною своїми смачними і корисними дарами. Зараз самий час зміцнити свій імунітет, і найкоротший шлях наситити організм усім необхідним — включити у свій щоденний раціон свіжі фрукти і ягоди. Пропоную короткий екскурс в ягідну країну.

Полуниця, вірніше садова суниця — мабуть, одна з найулюбленіших і довгожданих ягід в наших краях. Найкорисніша — свіжозірвана ягода. Вона містить багато вітаміну С і найрізноманітніших корисних включень — калій, кальцій, фосфор, натрій, залізо, пектин, фруктові кислоти, ефірні олії. Полуниця покращує апетит і травлення, очищає слизову оболонку і допомагає в роботі видільної системи, корисна при розладах шлунку і високій температурі. Вона зупиняє запальні процеси, зміцнює зуби і кістки, захищає від м'язових судом, корисна таким, що страждає анемією, сприяє профілактиці онкологічних захворювань. Полуниця покращує мозкову діяльність і пам'ять, стан шкіри і волосся, функціонування нервової системи, нормалізує тиск і сольовий баланс в організмі. Ось тільки червоні ягоди полуниці категорично протипоказані людям з харчовою алергією. Проте і для алергіків є вихід: селекціонери вивели спеціальні сорти — з рожевими і навіть білими ягодами. Правда, на присадибних ділянках зустрічаються вони набагато рідше за червоних.


Дуже корисна лісова сестричка садової суниці — лісова суниця. Причому не лише її ягоди, але і цілком рослина. Лісова суниця надзвичайно багата вітамінами і мікроелементами, покращує роботу органів травлення, допомагає кровотворенню, настій її листя — хороший сечогінний засіб і в народній медицині використовується для промивання бруньок. Вважається, що упродовж усього сезону дозрівання суниці треба щодня з'їдати хоч би по стакану-другому свіжих ягід, поки не пропаде бажання їх є — це сигнал того, що організм під зав'язку набрався вітамінів.

Малина — ще одне з найулюбленіших ласощів в наших садах. Вона містить багато вітаміну С, саліцилової кислоти і заліза, вітаміни А, Е, РР, В2, мідь, фолієву кислоту і множину інших корисних і необхідних людині елементів. Говорять, одна склянка малини містить приблизно добову дозу вітаміну С. Завдяки наявності міді, малина — хороший антидепресант, вона корисна людям з пригніченим настроєм і в стані стресу. Вагітним особливо корисно їсти малину, оскільки фолієва кислота, що міститься в ній, допомагає нормально розвиватися плоду. Малина знімає набряки і сприяє поліпшенню роботи видільної системи, цей загальновідомий потогінний і жарознижуючий засіб, вона корисна при проблемах з кровотворенням і порушеннях функцій щитовидної залози. Малина — відмінний дієтичний продукт для тих, що сидять на дієтах і діабетики, оскільки не піднімає рівень цукру в крові в силу невисокого гликемического індексу. Малина покращує стан шкіри, допомагає зберігати її пружність і молодість, знімає запалення і вирівнює колір обличчя.

Родичка малини — ожина, дуже багата вітаміном С, Е, каротином, мікроелементами, фолієвою кислотою, глюкозою, фруктозою. Її ягоди корисні при захворюваннях сечового міхура і бруньок, при запаленні суглобів і гінекологічних хворобах, при лікуванні діабету, при простудних захворюваннях. Свіжі ягоди покращують роботу судин головного мозку. Зрілі плоди діють як легке проносне при замках, недозрілі — як закріплюючий засіб при проносах. Чай з плодів і листя ожини добре допомагає при клімактеричних неврозах, має жарознижуючий, потогінний і сечогінний ефект, тому корисний в сезони застуди. Ожина зміцнює імунітет і пригнічує шкідливі мікроорганізми. Варення з ягід ожини — справжні ласощі з надзвичайним смаком. А якщо перетерти ягоди ожини з цукром в рівних пропорціях, то таке вітамінне пюре до самої весни підтримуватиме ваше здоров'я.

Агрус дуже корисний дітям і дорослим в усіх відношеннях, особливо багато корисних властивостей мають повністю визрілі ягоди. Наприклад, 150 г агрусу містять добову дозу вітаміну С. А ще в нім багато вітамінів групи В, калію, кальцію, магнію, пектину і фруктози. Агрус зміцнює стінки кровоносних судин і корисний людям, що страждають від спазмів судин, калій сприяє нормалізації кров'яного тиску. При вживанні агрусу зміцнюються кістки, покращується травлення, проходять замки, нормалізується рівень холестерину в крові і обмін речовин в цілому, агрус корисний жінкам при порушеннях менструального циклу. Агрус очищає організм від різних токсичних речовин і рекомендується жителям екологічно несприятливих районів, працівникам шкідливих виробництв.

Чорна смородина — усіма визнане садове джерело вітаміну С в наших широтах, містить також вітамін В, каротин, кальцій, калій, фосфор, магній, пектини. Її ягоди корисні при застуді і ГРВІ, благотворно впливають на серцево-судинну систему і травний тракт. Дисбактеріоз, ентероколіти, геморой, замки — усе це свідчення для вживання ягід чорної смородини. А перетерта в рівних пропорціях з цукром ягода — прекрасний засіб для відновлення ослабленого організму після хвороб і при нестачі вітамінів. Медики вважають, що пігмент, що міститься в чорній смородині, антоціан сприяє профілактиці діабету, хвороб серця і раку; антиоксиданти бережуть клітини мозку від вікових змін, зберігають хорошу пам'ять і концентрацію уваги, запобігають хворобі Альцгеймера і старечому слабоумству.

Порічка практично за усіма показниками аналогічна чорній, тільки вітаміну, А в ній значно більше. Свіжа ягода, желе, морси і компоти з порічки чудово підвищують загальний тонус організму.

Неможливо не згадати таку корисну лісову ягоду, як чорниця. Це справжня лісова аптечка, вона багата вітамінами В, З, Р, залізом в легкозасвоюваній формі, міддю, магнієм. Чорниця покращує зір і зміцнює сітківку ока, що дуже актуально в наше століття загальної комп'ютеризації. Має протизапальну, протианемійну, протибактерійну дію, зміцнює посудини і знижує рівень шкідливого холестерину, оздоровлює кишечник(при цьому треба пам'ятати про її закріплюючу дію) і благотворно впливає на травлення в цілому, покращує пам'ять і протистоїть утворенню злоякісних пухлин.

Справжніми цілителями також є журавлина, брусниця, голубика, шипшина, горобина, калина, глід, жимолость східна, ірга. І найбільша ягода — для тамування спраги і промивання бруньок — усіма улюблений кавун.


З настанням благодатної ягідної пори літнього сезону кожен може знайти собі ягоду за смаком і насолоджуватися корисним продуктом, попутно зміцнюючи організм по усіх напрямах. Але при вживанні будь-яких ягід людям з харчовою алергією слід дотримуватися обережності.